Inicjatywy na rzecz ochrony dzieci przed wykorzystywaniem komercyjnym podjęte w RPA w czasie przygotowań i trwania Mistrzostw Świata w Piłce Noznej w 2010 roku ("2010 ma być rokiem piłki noznej, nie handlu dziećmi!")

Karolina Lewandowska

Abstrakt


Organizacja mundialu w 2010 r. w Republice Południowej Afryki była wydarzeniem historycznym — po raz pierwszy tak wielka impreza sportowa została zorganizowana w państwie afrykańskim. Już w chwili wydania decyzji organizatorzy mistrzostw spotkali się z ogromną falą krytyki: RPA wytykano wysoki poziom przestępczości, brak odpowiedniego zaplecza zarówno dla zawodników, jak i turystów, wskazywano na olbrzymie problemy społeczne, w tym m.in. na problem handlu ludźmi, z którym państwa afrykańskie, w tym RPA, nie walczyły wystarczająco skutecznie. Władze RPA od początku były więc pod silną presją spełnienia wielu oczekiwań, związanych nie tylko z przygotowaniem sportowego wydarzenia, ale także z wprowadzeniem zmian w ustawodawstwie oraz w praktyce działań pomocowych.

Dzięki wsparciu międzynarodowych organizacji już dwa lata przed mistrzostwami rozpoczęto działania mające na celu ochronę dzieci przed wykorzystaniem komercyjnym. Najwięcej działań i społecznej uwagi poświęcono temu problemowi w roku mistrzostw.

Pełny tekst:

PDF

Refbacks

  • There are currently no refbacks.